Śledzik

Najprościej rzecz ujmując – ostatni dzień ostatków, czyli wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa tego dnia pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw. Jako zwiastun 40 chudych dni, w niektórych rejonach kraju śledzik podawany był biesiadnikom tuż przed zakończeniem zapustowych hulanek, które trwały już od Tłustego Czwartku.

Śpiewom i tańcom nie było końca, zwłaszcza na Kaszubach, gdzie zapusty miały wyjątkowo uroczysty charakter. Konsumowano ogromne ilości mięsa, słodkości i alkoholu. Zgodnie ze starym kaszubskim porzekadłem ten, kto nie jadł mięsa w zapusty, miał być latem zjedzony przez komary. Uroku zabawie dodawał zwyczaj przebierania się za najrozmaitsze postacie i zwierzęta– na kaszubskich imprezach nie brakło więc niedźwiedzi, bocianów, żandarmów, a nawet cyganów.

Obecnie z okazji zakończenia karnawału organizowanych jest mnóstwo imprez – głównie w pubach i restauracjach. Szczególnie hucznie karnawał żegna się w Brazylii. Szaleństwa ostatkowej nocy w Rio de Janeiro są znane na całym świecie. Dawniej ostatki obchodzono z wielkim przepychem, by podkreślić nadejście postu. W ostatki organizowane są imprezy i zabawy taneczne. W ostatkowy wieczór niektórzy wybierają się na bale, a inni wolą domówki.

 

 

 

Kontakt

Niedzielny suchar

 

W jednej z parafii w czasie Mszy św. podczas udzielania Komunii św. ksiądz, podchodząc do pewnej pani z mocno umalowanymi ustami, miał powiedzieć:

Więcej…

Pogoda

Lagodny deszcz

4.74°C

Sosnowiec

Lagodny deszcz
Wilgotnosc: 93%
Sroda 1.38°C / 6.5°C Sniezek
Czwartek 0.19°C / 5.06°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Piatek 1.56°C / 5.11°C Snieg
Sobota 0.43°C / 6.75°C Pochmurno
Niedziela 6.75°C / 9.17°C SP_WEATHER_HEAVY_INTENSITY_RAIN
Poniedzialek 3.52°C / 10.49°C Umiarkowany deszcz
Twitter
NaMarginesie Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
1h
NaMarginesie Akademia Pedagogiczna w Krakowie. Wchodzi dr P. do sali wykładowej i pierwsze co robi, to sprawdza czy mikrofon dzi… https://t.co/xTCEZyIEse
6h
NaMarginesie Biskup I. Jeż po wypadku samochodowym, kiedy siedział w szpitalnej poczekalni usłyszał rozmowę dwóch pacjentów: „…… https://t.co/uABDCqFi4F
8h
Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów