Śledzik

Najprościej rzecz ujmując – ostatni dzień ostatków, czyli wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa tego dnia pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw. Jako zwiastun 40 chudych dni, w niektórych rejonach kraju śledzik podawany był biesiadnikom tuż przed zakończeniem zapustowych hulanek, które trwały już od Tłustego Czwartku.

Śpiewom i tańcom nie było końca, zwłaszcza na Kaszubach, gdzie zapusty miały wyjątkowo uroczysty charakter. Konsumowano ogromne ilości mięsa, słodkości i alkoholu. Zgodnie ze starym kaszubskim porzekadłem ten, kto nie jadł mięsa w zapusty, miał być latem zjedzony przez komary. Uroku zabawie dodawał zwyczaj przebierania się za najrozmaitsze postacie i zwierzęta– na kaszubskich imprezach nie brakło więc niedźwiedzi, bocianów, żandarmów, a nawet cyganów.

Obecnie z okazji zakończenia karnawału organizowanych jest mnóstwo imprez – głównie w pubach i restauracjach. Szczególnie hucznie karnawał żegna się w Brazylii. Szaleństwa ostatkowej nocy w Rio de Janeiro są znane na całym świecie. Dawniej ostatki obchodzono z wielkim przepychem, by podkreślić nadejście postu. W ostatki organizowane są imprezy i zabawy taneczne. W ostatkowy wieczór niektórzy wybierają się na bale, a inni wolą domówki.

 

 

 

Kontakt

Niedzielny suchar

Rozmawia dwóch bogatych biznesmenów o tym, co ostatnio kupili żonom na imieniny.

Więcej…

Pogoda

Pochmurno

12.46°C

Sosnowiec

Pochmurno
Wilgotnosc: 99%
Piatek 16.72°C / 29.43°C Deszczyk
Sobota 13.13°C / 19.21°C Intensywny deszcz
Niedziela 12.01°C / 18.45°C Umiarkowany deszcz
Poniedzialek 11.1°C / 19.49°C Pochmurno
Wtorek 11.65°C / 24.76°C Rozproszone chmury
Sroda 17.16°C / 24.75°C Deszczyk
Na marginesie
Odwiedziło nas
DzisiajDzisiaj11
WczorajWczoraj552
W tym tygodniuW tym tygodniu1409
W tym miesiacuW tym miesiacu3608

FotoKod

Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów