Słówko na dziś: prokrastynacja

Inaczej zwlekanie, czy też ociąganie się (z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka) – tendencja, utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia. Przez pojęcie prokrastynacji rozumieć należy dobrowolne zwlekanie z realizacją zamierzonych działań, pomimo posiadanej świadomości pogorszenia sytuacji wskutek opóźnienia.

Mechanizm prokrastynacji polega na tym, że dzięki odłożeniu wykonania czynności na później początkowo następuje poprawa samopoczucia - pojawiają się radość oraz ulga, że nie trzeba działać natychmiast, a ponadto można zaangażować się w bardziej przyjemne, aktualne zadania. Odwlekaniu na później sprzyja złudzenie, że jutro będzie lepiej. Jednak uświadomienie sobie konieczności wykonania jakiegoś zadania powoduje stres, strach oraz nerwowość spowodowaną poczuciem, że zbyt mało czasu pozostało na dokładne i prawidłowe wykonanie planowanej czynności.

 

 

Kontakt

Niedzielny suchar

Sklep z dewocjonaliami. Przy szerokiej ladzie kilka starszych pań. Jedna z nich prosi sprzedawcę o książeczkę do nabożeństwa, zaznaczając, że to dla zmarłego, do trumny. Otrzymuje do rąk jedną z pozycji, przegląda ją, i mówi:

Więcej…

Pogoda

Rozproszone chmury

7.58°C

Sosnowiec

Rozproszone chmury
Wilgotnosc: 75%
Sroda 1.67°C / 6.45°C Sniezek
Czwartek 1.41°C / 5.19°C Pochmurno
Piatek 2.14°C / 4.04°C Snieg
Sobota 0.4°C / 6.15°C Deszczyk
Niedziela 6.69°C / 9.47°C Umiarkowany deszcz
Poniedzialek 8.87°C / 12.75°C Deszczyk
Twitter
NaMarginesie Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
56m
NaMarginesie Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
18h
NaMarginesie Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając, a na pewno ją otrzyma.
20h
Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów