Postawy przy Komunii

Przepisy prawa odnosząc się do sposobu udzielania Komunii Świętej określają następujące kwestie: komunikowania pod różnymi postaciami; udzielania Komunii Świętej do ust bądź na rękę oraz postawy ciała, jaką wierni powinni przyjmować w czasie Jej przyjmowania. Szafarz Komunii Świętej winien zatem przy spełnianiu swej funkcji brać pod uwagę, czy sposób rozdzielania Eucharystii jest zgodny z obowiązującymi normami dotyczącymi miejsca, w którym tę funkcję realizuje. Podobnie wierni winni stosować się do obowiązujących norm przy Jej przyjmowaniu.

W Polsce obowiązują, oprócz norm prawa powszechnego, stosowne normy Konferencji Episkopatu Polski. Obowiązujące w Polsce przepisy precyzyjnie określają, kiedy wolno przyjąć Komunię Świętą inaczej niż pod postacią chleba, czyli pod dwiema postaciami lub samą postacią wina. Jednocześnie wyraźnie wskazują, jakimi można posłużyć się metodami przy udzielaniu tych postaci wiernym do spożycia. Wierni mogą przyjmować Komunię Świętą zarówno w postawie stojącej jak również klęczącej. Zalecane jest procesyjne podchodzenie do Jej przyjęcia, a w przypadku Komunii Świętej pod dwiema postaciami w Polsce obowiązuje postawa stojąca.

Wraz z powstaniem Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego z trzeciego wydania Mszału Rzymskiego z 2002 r. zaczęło obowiązywać zalecenie procesyjnego przystępowania do Komunii Świętej przez wiernych59. W celu dostosowania się do zalecenia, Konferencja Episkopatu Polski w ramach wydanych Wskazań Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego z dnia 9 marca 2005 r., przyjęła również nowe rozwiązanie względem obowiązującej w Polsce postawy wiernych przy przyjmowaniu Komunii Świętej. W numerze 38 wskazań znalazło się wyraźne poszanowanie dla obowiązującego w łacińskim Kościele Katolickim zalecenia procesyjnego przyjmowania Komunii Świętej. W dokumencie podkreślono rację odnajdywania w procesyjnym przystąpieniu do Komunii Świętej znaku, który uwypukla uznawanie Ciała Pańskiego za pokarm na drodze pielgrzymowania do życia wiecznego.

Dla wyrażania odpowiedniej czci dla Najświętszego Sakramentu wierni mają przed przyjęciem Komunii Świętej przyklęknąć na jedno kolano lub, w sytuacji gdy nie jest możliwe wykonanie przez nich takiego przyklęknięcia, skłonić ciało.

ks. Damian Kwiatkowski
Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

 

 

Kontakt

Niedzielny suchar

Myśliwy chwali się koledze:
- Ostatnio miałem wyjątkowe szczęście! Jednym strzałem  położyłem dwa zające, kuropatwę i dzika!
- Wielka sztuka! Ja też tak potrafię!
- Strzelać?
- Nie, oszukiwać!

Pogoda

Zamglenie

-2.13°C

Sosnowiec

Zamglenie
Wilgotnosc: 92%
Poniedzialek -0.39°C / 3.1°C Pochmurno
Wtorek 0.96°C / 3.89°C Deszczyk
Sroda -0.22°C / 3.05°C Sniezek
Czwartek 0.07°C / 2.01°C Snieg
Piatek -0.29°C / 3.05°C Pochmurno
Sobota 1.49°C / 6.35°C Umiarkowany deszcz
Twitter
NaMarginesie Z internetu: rosół to sprawa prosta jak konstrukcja psychiczna faceta – wystarczy dać mu czas, dopieścić i nie zepsuć ;-)
11m
NaMarginesie Dziś po raz pierwszy obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka. Ma ona służyć temu, „… https://t.co/4OQuTherB1
15m
NaMarginesie W życiu jest sto razy więcej wspaniałości niż w pięknych baśniach.
9h
Odwiedziło nas
DzisiajDzisiaj126
WczorajWczoraj622
W tym tygodniuW tym tygodniu3483
W tym miesiacuW tym miesiacu17364

FotoKod

Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów