Interpelacja w sprawie wraku

Radna Sosnowca Joanna Jończyk na prośbę mieszkańców skierowała interpelację w sprawie wraku samochodu, jaki znajduje się na parkingu (zarządca: nadleśnictwo Siewierz) obok naszego cmentarza parafialnego.

"Od miesięcy przy ul. Łaziennej w Sosnowcu stoi spalony wrak samochodu. Wrak oraz porozrzucane części samochodu znajdują się w bezpośredniej bliskości cmentarza, a po próbie ponownego incydentu podpalenia oraz zajęcia ogniem pojemnika z PCK stanowią ewidentne zagrożenie" - pisze pani radna w piśmie skierowanym m.in. do prezydenta Sosnowca. "Wrak samochodu znajduje się poza drogą publiczną, ale objętą strefą ruchu. Sprawę zgłaszałam 14 dni temu do straży miejskiej. Otrzymałam informację, że trwało ustalenie właściciela. Z kolei z informacji ogólnej udzielonej przez Policję (dzielnicowego tego terenu) właściciel jest ustalony. Brak informacji, czy został zobowiązany do usunięcia wraku stwarzającego niebezpieczeństwo" - czytamy w piśmie, które można znaleźć na stronie Urzędu Miasta w Sosnowcu. "Liczni mieszkańcy również zgłaszają tą sprawę" - pisze Joanna Jończyk.

"W powyższej sytuacji istnieją narzędzia prawne, jest tez znany właściciel, dlatego bardzo proszę i interwencję w sprawie. Straż miejska może prowadzić postępowanie z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z użytku, jeżeli właściciel auta wycofanego z eksploatacji nie przekazał pojazdu do recyklingu.

Usunięcie wraku pojazdu jest konieczne w tym przypadku, gdyż wrak znajduje się przy drodze wewnętrznej położonej w strefie ruchu. Również zgodnie z art. 130a p.r.d. pojazd usuwa się z drogi na koszt właściciela m.in. w razie pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu".