Jesień blisko

Choć data pierwszego dnia jesieni jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku na przełomie sierpnia i września wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jesień. W 2020 roku, jak i w poprzednich latach, nowa pora roku rozpoczyna się 23 września. Tym razem będzie to środa. 

Jesień kalendarzowa 2020 tradycyjnie będzie trwać przez trzy miesiące, aż do 21 grudnia. To właśnie w ten dzień rozpocznie się kalendarzowa zima.

Pierwszy dzień jesieni 2020 astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada na ten sam termin. Tak będzie i w tym roku. Pierwszy dzień jesieni astronomicznej w 2020 przypadnie na wtorek, 22 września. Oznacza to, że jesień astronomiczna wypadnie dzień wcześniej niż kalendarzowa.

Pierwszy dzień tej pory roku to dzień tak zwanej równonocy jesiennej 2020. Jest to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Po dacie równonocy jesiennej dnie stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.