Nowy Mszał

Zakupiliśmy nowy Mszał Rzymski, czyli główną księgę ołtarzową. Zastąpi Mszał z górnego kościoła, który z kolei trafi do dolnej kaplicy. Tu dotychczasowy Mszał jest już bardzo zniszczony i nieaktualny. Mszał zostanie poświęcony w czasie rekolekcji adwentowych. Przy okazji do kaplicy trafiły też nowe ampułki czyli szklane naczynia na wino i wodę używane w liturgii.

„Mszał Rzymski dla diecezji polskich”, tzw. *ołtarzowy*. Najnowsze wydanie z aktualnymi formularzami mszy św. o świętych. Zawiera także nowe OGÓLNE WPROWADZENIE DO MSZAŁU RZYMSKIEGO i uaktualnione kalendarium. Waga 4,3 kg. Oprawa: twarda, złocone brzegi i złote tłoczenia.

Mszał Rzymski (łac. Missale Romanum) – najważniejsza księga liturgiczna w Kościele katolickim, zawierająca teksty stałych i zmiennych części Mszy. Mszał zawiera wskazówki potrzebne do sprawowania tej Najświętszej Ofiary oraz dotyczące szczególnych celebracji związanych z poszczególnymi obchodami i okresami roku liturgicznego. Powstał z połączenia następujących ksiąg: sakramentarza, lekcjonarza, graduału i „Ordines Romani”.

Ampułki – w chrześcijaństwie naczynia liturgiczne, w których przechowywane jest wino lub woda. Używane obecnie w liturgii podczas przygotowania darów, gdy kapłan wlewa do kielicha wino i wodę, a następnie obmywa palce swoich dłoni (lavabo). Ampułek używa się również do puryfikacji kielicha, puszek i pateny.