Gość Niedzielny

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in.:

Święci z misją specjalną [Franciszek Kucharczak]
Po co nam święci patroni, skoro Bóg sam może wszystko? Na tym polega hojność Boga: dzieli się swoją mocą z tymi, których kocha. Święci w niebie to nie mali bogowie, to nasi bracia i siostry, którzy wstawiają się za nami do Boga. Katalog świętych patronów od różnych rzeczy jest bardzo długi. Każdy znajdzie kogoś dla siebie.

Strefa zero [Jacek Dziedzina]
Święty Paweł miał łatwiej na ateńskim Areopagu niż współcześni ewangelizatorzy w centrum Londynu, Paryża, czy Warszawy. W Europie wyrosło pokolenie, które nie tylko nie zna Ewangelii, ale nie rozpoznaje podstawowych kodów kulturowych. W przeprowadzonych badaniach w Wielkiej Brytanii tylko nieco ponad 30 proc. badanych wiedziało, co wydarzyło się w Wielki Piątek i w Niedzielę Zmartwychwstania.

Papież zdecyduje [Beata Zajączkowska]
Zakończyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii. Ponad stu biskupów wraz z wiernymi przyjechało do Rzymu na zaproszenie Ojca Świętego, który od 6 do 27 października słuchał głosów na temat problemów amazońskich katolików i razem z innymi uczestnikami synodu zastanawiał się, jak im zaradzić.

Przedsionek nieba [Marcin Jakimowicz]
Współczesna kultura słowo „śmierć” omija szerokim łukiem albo opakowuje w klimaty rodem z horroru czy halloweenowych straszydeł. Boi się tego tematu jak ognia. Chrześcijaństwo jest marszem życia przez cmentarze świata. Co cmentarz może nam opowiedzieć o wieczności? Mnóstwo.