Zakończenie oktawy Bożego Ciała

Zapraszamy w czwartek o 18.00 na Mszę św. i procesję do czterech ołtarzy (jeśli pogoda pozwoli) na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Po procesji poświęcenie kwiatów, ziół i młodych gałązek.

W tradycji Kościoła każda oktawa jest czasem kolejnych ośmiu dni (łac. octavus – ósmy) od uroczystości, którą w liturgii świętujemy niczym jeden dzień. Ma to podkreślać wyjątkowy charakter określonej prawdy wiary oraz jej doniosłość dla chrześcijańskiego życia. W ciągu roku liturgicznego prawo kościelne podaje jedynie dwie takie uroczystości – Narodzenie Pańskie oraz Zmartwychwstanie Pańskie. Trzecim przypadkiem jest oktawa Bożego Ciała, która chociaż nie ustanowiona oficjalnie, to jednak jest bardzo żywa w świadomości wiernych i kultywowana w tradycji Kościoła.

Te osiem dni to czas pogłębiania wiary w Jezusa eucharystycznego, umacniania miłości i budowania osobistej więzi z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Odbywające się każdego dnia procesje eucharystyczne są wyrazem wiary w tę obecność. Tak jak w Boże Ciało, tak na zakończenie oktawy udajemy się do czterech ołtarzy, aby słuchać słów Jezusa zapowiadających Eucharystię i Jego obecność w Chlebie. Przypominamy sobie, że na ucztę, jaką jest Msza św., Chrystus zaprasza nas każdego dnia.


Zakończenie oktawy Bożego Ciała to dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Poświęcanie ziół, kwiatów nawiązuje do ludzkiej pracy, która ma służyć naszemu uświęcaniu i którą również chcemy zawierzać Bogu. Jest to także dziękczynienie za wszelkie dary i piękno świata, które otrzymujemy z Bożej opatrzności. Pierwsze kwiaty i zioła, które przynosimy do poświęcenia na Eucharystię, wyrażają także prośbę ludu o obfite zbiory oraz ochronę upraw i ludzi przed kataklizmami i nieszczęściem.

 

Niedzielny suchar

Mąż do żony:

- Kiedy potrzebujesz pieniędzy jesteś dla mnie bardzo mila.

Więcej…

Kontakt

Pogoda

Nieliczne chmury

28.89°C

Sosnowiec

Nieliczne chmury
Wilgotnosc: 63%
Wtorek 19.23°C / 27.74°C Umiarkowany deszcz
Sroda 18.79°C / 32.6°C Deszczyk
Czwartek 19.91°C / 34.45°C Umiarkowany deszcz
Piatek 19.39°C / 34.42°C Umiarkowany deszcz
Sobota 16.42°C / 19.03°C Deszczyk
Niedziela 15.61°C / 25.98°C Deszczyk

Parafia na Facebook'uProfil naszej parafii w portalu społecznościowym znajdziesz tutaj...

Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów