15 różańcowych ciekawostek

Różaniec to ukochana modlitwa katolików na całym świecie. Okazuje się, że można zalecić różaniec chorym na serce!

1. Pierwowzorem różańca był psałterz. Modlitwa ta polegała na odmówieniu 150 psalmów. Ponieważ nie wszyscy byli w stanie to zrobić, psalmy zastąpiono najpierw modlitwą Ojcze nasz, a później Zdrowaś Maryjo.

2. Różaniec to po łacinie rosarium i oznacza wieniec z mistycznych róż składany Matce Bożej.

3. Starożytni Rzymianie i Grecy składali bóstwom wieńce z róż. Pierwsi chrześcijanie zabierali nocą te wieńce i za każdą z tych róż odmawiali modlitwę za dusze męczenników.

4. Odmawianie modlitwy różańcowej upowszechnił święty Dominik. W 1214 roku miał otrzymać różaniec od Matki Bożej jako pomoc w walce z herezjami.

5. „Różaniec” i „koronka różańcowa” to nie to samo. Na koronce odmawiamy jedną część różańca. Natomiast różaniec to wszystkie części.

6. Święto Matki Bożej Różańcowej, 7 października, zostało ustanowione w dniu zwycięstwa pod Lepanto. Pomyślny wynik bitwy przypisano modlitwie różańcowej zanoszonej przez papieża Piusa V i wiernych.

7. Papież Leon XIII poświęcił różańcowi aż 11 encyklik. I to on właśnie ogłosił październik miesiącem różańcowym.

8. Od 1478 roku do dziś papieże ogłosili ponad 200 dokumentów o różańcu.

9. Matka Boża podczas objawień w Lourdes i Fatimie zachęcała do odmawiania różańca tłumacząc, że prowadzi on do zbawienia i uświęcenia.

10. Jednym z największych arcydzieł literatury duchowej na temat różańca jest Tajemnica Różańca św. Ludwika de Marii Grignion de Montfort.

11. W 1620 roku dominikanin Tymoteusz Ricci wprowadził zwyczaj odmawiania Różańca Wieczystego. Rozdał ludziom 8760 karteczek z tajemnicami różańcowymi, tak by Różaniec był odmawiany w każdej godzinie roku. Inspirując się Wieczystym Różańcem Paulina Jaricot (w XIX wieku) wymyśliła tak zwany Żywy Różaniec. Chciała by był przede wszystkim dla osób pracujących. Polega on na tworzeniu grup – róż różańcowych – w której każdego dnia każda osoba odmawia jedną dziesiątkę Różańca i w ten sposób cała grupa odmawia każdego dnia cały Różaniec.

12. Różaniec jest ulubioną modlitwą wielu świętych, miedzy innymi: św. Jana Pawła II, św. Franciszka Salezego, św. Ludwika Grignion de Montfort, św. Maksymiliana Kolbe.

13. Pierwotny różaniec składał się z 50 tajemnic, 50 Zdrowaś, 5 Ojcze nasz, 5 Wierzę w Boga i dodatkowo 5 Zdrowaś. Dominikanie z Kolonii skrócili 50 tajemnic Złotego Różańca do 15 i połączyli je z odmawianiem 150 Zdrowaś na podobieństwo 150 psalmów.

14. Protestanci nie akceptują katolickiej wersji Różańca. Istnieją jednak protestanckie odmiany modlitwy różańcowej praktykowane jednak przez nielicznych. Jest to różaniec luterański, różaniec Jezusowy, różaniec postny, różaniec anglikański, różaniec episkopalny.

15. Brytyjskie czasopismo medyczne  British Medical Journal poinformowało w 2001 roku o wynikach badań przeprowadzonych przez włoski Uniwersytet w Pawii, w których stwierdzono, że modlitwa różańcowa wzmacnia zmienność rytmu zatokowego oraz baroreceptory.

za: misyjne.pl


Kiedyś jak myśliwy szedł do lasu i spotykał dzika czy niedźwiedzia, był w stanie maksymalnego pobudzenia, ale potem wracał do jaskini i tam już czuł się bezpieczny – mówi Małgorzata Kniaź, certyfikowany coach i jak na razie jedyny w Polsce konsultant metody AUTONOM TALENT. – A my w dzisiejszych czasach żyjemy pod ciągłą presją. Taką łapą niedźwiedzią w pracy są dla nas spotkania z szefem, prezentacje, to mogą być nawet e-maile czy rozmowy z klientami. Ciągle trwa alarm, chwil prawdziwego relaksu jest coraz mniej. Serce potrafi już tylko bardzo mocno i szybko pracować. HRV, czyli zmienność rytmu zatokowego serca, jest uznanym w świecie parametrem, który najobiektywniej pokazuje, w jakim stresie żyje ludzki organizm i jak na niego reaguje.

Baroreceptory znajdują się w ścianach niektórych tętnic. Główne miejsca występowania to łuk aorty, tętnica szyjna wspólna, zatoka tętnicy szyjnej. Baroreceptory informują ośrodek naczynioruchowy o wielkości ciśnienia. Wzrost ciśnienia przyspiesza częstotliwość wysyłania impulsów z baroreceptorów do ośrodka naczyniowego i odwrotnie – spadek ciśnienia pociąga za sobą obniżenie liczby impulsów.  Wysoka sprawność regulacji ciśnienia krwi przez baroreceptory powoduje, że nie zmienia się ono w pozycji leżącej ani stojącej. Niekiedy mogą one utracić swą sprawność. Po długotrwałym przebywaniu w łóżku, na przykład z powodu ciężkiej choroby, zmiana położenia ciała na pionową może doprowadzić do omdlenia. Podobne warunki istnieją u kosmonautów przebywających przez dłuższy czas w stanie nieważkości.

 

Niedzielny suchar

Niemcy, 2 klasa szkoły podstawowej, zeszyt do religii - wolne tłumaczenie:

Więcej…

Kontakt

Pogoda

Bezchmurnie

15.66°C

Sosnowiec

Bezchmurnie
Wilgotnosc: 37%
Czwartek 7.39°C / 23.31°C Rozproszone chmury
Piatek 12.22°C / 26.58°C Deszczyk
Sobota 13.41°C / 19.36°C Umiarkowany deszcz
Niedziela 9.34°C / 13.69°C Deszczyk
Poniedzialek 7.35°C / 16.7°C Pochmurno
Wtorek 9.07°C / 14.97°C Deszczyk

Parafia na Facebook'uProfil naszej parafii w portalu społecznościowym znajdziesz tutaj...

Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów