Nowy Gość Niedzielny

Dlaczego chwalimy łąki [Agata Puścikowska]
Nabożeństwa majowe to skarb wiary i tradycji. Nie wolno go utracić – pisze Agata Puścikowska i opowiada o korzeniach tej formy pobożności i o modlitwach, prowadzonych w maju w różnych częściach Polski.

Wojna jest sytuacją graniczną [Jakub Jałowiczor]
O patriotyzmie młodzieży i postawie chrześcijan wobec konfliktu na Ukrainie w rozmowie z Jakubem Jałowiczorem mówi bp Wiesław Lechowicz.

Nie ma przebacz! [Marcin Jakimowicz]
„Przebaczę pod warunkiem, że druga strona się upokorzy i wyrazi skruchę”. To piękna idea, ale w Ewangelii czytamy, że jeśli miłujemy tych, którzy nas miłują, to czymże różnimy się od pogan? – pyta Marcin Jakimowicz i wyjaśnia, czym różni się przebaczenie od pojednania.

Silniejsze niż śmierć [Barbara Gruszka-Zych]
O posłudze w Krasiłowie na Ukrainie, czasie wyjątkowym i kojeniu bólu w rozmowie z Barbarą Gruszką-Zych mówi siostra Małgorzata Stankiewicz.

Skrwawiony Donbas [Andrzej Grajewski]
Wojna w Donbasie trwa już osiem lat, a teraz wchodzi w rozstrzygającą fazę. Dlaczego konflikt o niewielkie terytorium zdestabilizował cały świat? – pyta Andrzej Grajewski.

Rok przed wstąpieniem na papieski tron, w czerwcu 2004 roku, podczas uroczystości z okazji 60. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, kardynał Józef Ratzinger powiedział: „Co się stało? Zbrodniarzowi i jego bandzie udało się przejąć władzę w Niemczech”. I dodał, że jeżeli kiedykolwiek w historii mieliśmy do czynienia ze sprawiedliwą wojną, „to właśnie tutaj, w działaniach aliantów, ponieważ ich interwencja miała na celu także dobro tych, przeciwko których krajowi prowadzona była ta wojna. Okoliczność ta wydaje mi się istotna, ukazuje bowiem, na przykładzie wydarzenia historycznego, że nie do obrony jest całkowity pacyfizm”.

To „jeżeli kiedykolwiek” jest wyraźnym sygnałem, że być może nigdy takiej wojny na świecie nie było, aczkolwiek Katechizm Kościoła Katolickiego podaje warunki, które musiałaby wojna spełniać, aby była „sprawiedliwa”. Odrębną sprawą, aczkolwiek z podobnym tłem, jest kwestia prawa do obrony. Co do tego nie ma wątpliwości. Czy postulaty papieskiej Komisji Iustitia et Pax kierowane do papieża Franciszka, żeby porzucił teorię wojny sprawiedliwej, a zaangażował się w promocję pojęcia „sprawiedliwego pokoju”, były wyrazem tendencji do promowania „całkowitego pacyfizmu”, o którym Ratzinger powiedział, że jest nie do obrony? Nie wiem, mam natomiast pewność, że sprawiedliwość słusznie już przez starożytnych definiowana była jako przyznanie każdemu tego, co mu się należy.

ks. Adam Pawlaszczyk
Gość Niedzielny

 

Niedzielny suchar

Z opowieści nowego kapelana jednego z księży biskupów, który wiózł biskupa do jednej z parafii. Ponieważ nie mógł trafić, zapytał nieco podchmielonego jegomościa przy drodze, gdzie jest kościół.

Więcej…

Kontakt

Pogoda

Nieliczne chmury

28.34°C

Sosnowiec

Nieliczne chmury
Wilgotnosc: 63%
Wtorek 19.23°C / 27.74°C Umiarkowany deszcz
Sroda 18.79°C / 32.6°C Deszczyk
Czwartek 19.91°C / 34.45°C Umiarkowany deszcz
Piatek 19.39°C / 34.42°C Umiarkowany deszcz
Sobota 16.42°C / 19.03°C Deszczyk
Niedziela 15.61°C / 25.98°C Deszczyk

Parafia na Facebook'uProfil naszej parafii w portalu społecznościowym znajdziesz tutaj...

Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów