Rożaniec Rodziców

Maj, miesiąc Maryi, miesiąc dany światu dla rozpoznania dobra i piękna, którym poprzez Maryję Bóg obdarza świat i każdego z nas.

To w Polskiej tradycji miesiąc w którym tradycyjnie dzieci po raz pierwszy przystępują do Komunii świętej. Niech to będzie nasze najważniejsze zadanie – aby rozpoznały w tym wydarzeniu żywego Jezusa. Niech wartość duchowa spotkania z Bogiem będzie przed materialnymi oznakami spotkania z rodziną. Zadbajmy, aby prezenty i przyjęcia rodzinne nie przysłoniły dzieciom Boga. Aby dzieci które są w tym czasie najważniejsze, w których życiu dokonuje się jedna z największych przemian –  spotkanie z Eucharystycznym Jezusem miały nasze wsparcie i obecność, rodziców, chrzestnych i całej rodziny.

To też miesiąc kiedy śpiewamy litanię do Matki Bożej, w Kościołach i przy kaplicach przydrożnych. Niektórzy robią sobie specjalne miejsce w domu, przy największym, najważniejszym obrazie Matki Bożej, gdzie mogą się pomodlić właśnie Litanią Loretańską.

Tegoroczny maj jest szczególny dla Żywego Różańca, którego jesteśmy częścią. W dniu 22 maja w Lyonie we Francji odbędzie się beatyfikacja Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca. Paulina odrzuciła bogactwo swojej rodziny, a zaangażowała się we wspieranie misji Kościoła. Zawdzięczamy jej właśnie to wspólnotowe, żywe przezywanie wiary i łączność duchową w modlitwie. Niech ten dzień będzie dla nas okazją do dziękowania Bogu za Żywy Różaniec, za łaskę tej wspólnej modlitwy. Zorganizujmy wspólnie z ŻR  i włączajmy się w mszę święte dziękczynne za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot. Chętnie zamieścimy na naszym FB i na stronie informacje o wydarzeniach jakie przygotujecie w swoich parafiach i różach!

W maju w dniach 27-29 maja, przed Świętem Wniebowstąpienia, już od ponad 350 lat rusza z Gdańska Oliwy do Wejherowa piesza pielgrzymka Oliwska, która jest prowadzona przez samą Maryję  - obecną z pielgrzymami w Feretronie, który większość z nas zna. Informacje szczegółowe o organizacji Pielgrzymki na stronie Archikatedry Oliwskiej, my również zamieścimy!

Zaplanujmy nasze aktywności w tym roku w ten sposób aby np. odwiedzić Oliwę i MB Oliwską w ramach pielgrzymowania.  W tym roku  już po raz kolejny planujemy naszą obecność na pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę, w dniu 4 czerwca 2022 r.   Dołączamy do wszystkich pielgrzymów Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Organizujmy już teraz przygotowanie do wyjazdu na tą pielgrzymkę, Będzie ona dopełnieniem II Kongresu Różańcowego, który rozpocznie się w piątek 3 czerwca. Zgłoszenia na Kongres należy przesłać  do nas odpowiednio wcześniej z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc kongresowych.

Jako wspólnota modlitwy decyzją Zgromadzenia Krajowego Moderatorów Diecezjalnych zostaliśmy przyjęci do Żywego Różańca w dniu 15 listopada ubiegłego roku. Jesteśmy zatem w Żywym Różańcu, korzystamy z jego duchowych owoców, a dopełnienie kroków formalnych powinno się realizować w tym roku, po aktualizacji Statutu Żywego Różańca. W naszej wspólnocie modlitwy posługujemy się Regułami Działania. 

W tym roku przypada jubileusz 25 lat wspólnoty MaranaTha - rozpoczynamy go uroczystym Zawierzeniem na Jasnej Górze  w dniu 07 maja na mszy świętej o godz. 18.30. Będzie to w ramach naszej pielgrzymki na Jasną Górę właśnie tego dnia.  Zapraszamy również wszystkich członków Różańca Rodziców do obecności tego dnia na Jasnej Górze i łączności duchowej. To właśnie z duchowości wspólnoty Marana Tha i z inspiracji naukami naszego lidera i twórcy wspólnoty, śp. ks. Andrzeja Kowalczyka, powstała inicjatywa modlitwy Różańca Rodziców. Zawierzamy wszystkie dzieła wspólnoty, jej rozwój i całą przyszłość, nowe zadania i wyzwania.   Będziemy zawierzać również nasza modlitwę rodzicielską. W imieniu moderatora wspólnoty Marana Tha zapraszam również cały różaniec Rodziców tego dnia do odwiedzenia Jasnej Góry i wspólnej modlitwy - dziękczynnej za otrzymane łaski, z prośba o dalsze prowadzenie! Więcej informacji na ten temat na stronie wspólnoty   http://www.marana-tha.pl/

W maju i czerwcu nasza poniedziałkowa modlitwa różańcowa w Katedrze Oliwskiej w obecności Feretronu MB Oliwskiej, będzie się rozpoczynać od godziny 17.00, z uwagi na to, że następnie jest nabożeństwo majowe ( w czerwcu – czerwcowe), a następnie jest Msza Święta i nabożeństwo do MB Oliwskiej. Modlimy się za każdą nowo przystępującą osobę i za wszystkie nowe róże z danego tygodnia. Modlimy się w intencjach ogólnych i szczegółowych, dziękujemy za łaski i prosimy o nowe. Zapraszamy, aby dołączyć do nas osobiście / kto może/ i duchowo. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca szczególna intencja modlitwy i mszy świętej o ochronę dzieci i młodzieży przed wpływami i destrukcyjnymi ideologiami niszczącymi ich godność.

Nasze świadectwo przynosi innym nadzieję pomocy przez Maryję, poprzez Różaniec, dlatego zachęcam do dzielenie się świadectwami i nadsyłania do nas. Dawanie świadectwa jest też wielką i owocną formą modlitwy.

 W ramach rozważania i formacji duchowej chcemy ponownie spojrzeć na Eucharystię i Jej rolę w życiu każdego z nas  - a szczególnie nasze przygotowanie do Eucharystii.

To jest dar Pana Jezusa, w którym po prostu z nami jest. Jest obecny i działa. Jest żywy i zaprasza. To w jaki sposób odpowiadamy na Jego zaproszenie do udziału w Eucharystii zależy już od nas. Np. zachowanie zdolności pełnego spotkania eucharystycznego. Regularna spowiedź sakramentalna jest naszym przygotowaniem na przyjęcie daru obecności Jezusa. Postarajmy się o przygotowanie do Eucharystii. Warto sobie przeczytać wcześniej czytania z danego dnia. Warto przyjść wcześniej przed mszą świętą do Kościoła, aby pomodlić się za siebie, za kapłana sprawującego Eucharystię, za służbę liturgiczną i za całe zgromadzenie. Przyjęcie Eucharystii i czas bezpośrednio po tym jest czasem szczególnie błogosławionym, czasem dziękczynienia i ofiarowania w intencjach z jakimi na mszę świętą przybyliśmy.  Warto otworzyć się na każdy moment sprawowanej Eucharystii, bo Bóg może do nas przemówić w bardzo różny sposób i różnymi faktami. Po Eucharystii, po końcowym błogosławieństwie zatrzymajmy się na jakiś czas w Kościele, aby uwielbić Boga za ten dar Jego obecności w naszym sercu. To chwila szczególna kiedy jesteśmy z Nim zjednoczeni. Niech świętość Jezusa przemienia nas i całe nasze życie.

 Panie Jezu obecny w Eucharystii, w Zgromadzeniu Kościoła w Twoje Imię, dziękujemy Ci za to, że przywróciłeś nam godność dzieci Bożych i dałeś Kościół święty w którym możemy  Ciebie spotkać i doświadczyć Twojej obecności. Daj nam rozpoznać Siebie, daj nam serca słuchające i oczy wiary dostrzegające Twoją obecność.

 Intencja papieska na miesiąc maj 2022:

O wiarę dla młodych

Módlmy się, aby ludzie młodzi, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi wzór słuchania, głębię rozeznawania, odwagę wiary oraz poświęcenie się służbie.

Z Bogiem

Ireneusz Rogala
Koordynator Różańca Rodziców

Niedzielny suchar

Ksiądz po kolędzie pyta dziewczynkę:
- A żegnać to ty się umiesz?

Więcej…

Kontakt

Pogoda

Bezchmurnie

14.92°C

Sosnowiec

Bezchmurnie
Wilgotnosc: 37%
Czwartek 7.39°C / 23.31°C Rozproszone chmury
Piatek 12.22°C / 26.58°C Deszczyk
Sobota 13.41°C / 19.36°C Umiarkowany deszcz
Niedziela 9.34°C / 13.69°C Deszczyk
Poniedzialek 7.35°C / 16.7°C Pochmurno
Wtorek 9.07°C / 14.97°C Deszczyk

Parafia na Facebook'uProfil naszej parafii w portalu społecznościowym znajdziesz tutaj...

Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów