Ogłoszenia duszpasterskie na 22 grudnia 2019, IV niedziela Adwentu (kolęda 1)

1. Dzisiaj Niedziela Serca dla Parafii. Dziękuję za każdą modlitwę, dobre słowo, pomoc i ofiary na konto czy na tacę. Dziękuję m.in. p. Anieli Kurzeja. W tym tygodniu sprawy kancelaryjne można załatwić tylko w piątek i sobotę zaraz po porannej Mszy św.

2. W poniedziałek ostatnia szansa na przedświąteczną spowiedź: będę dyżurował w konfesjonale od godz. 17.00. W Wigilię Bożego Narodzenia (wtorek) Msza św. tylko rano, o godz. 7.00 (w kaplicy). Pamiętajmy o zachowaniu tego dnia absolutnej trzeźwości oraz o tradycyjnym poście. Zachowajmy też polskie tradycje dotyczące wieczerzy wigilijnej.

Msza św. zwana Pasterką z wtorku na środę o północy (godz. 24.00) (w kościele). Taca z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia. 

Pierwszy dzień świąt: Msze św. o godz. 10.00, 11.30, 18.00 (nie ma Mszy św. o godz. 8.00). Wszystkie Msze św. w kościele!

Drugi dzień świąt (czwartek – 26 grudnia) – Msze św. jak w niedzielę: 8.00; 10.00; 11.30 (w kościele); 18.00 (w kaplicy). Taca z tego dnia przeznaczona jest na uczelnie katolickie w Polsce.

W Sylwestra Msza św. dziękczynna za cały rok, także za zmarłych o godz. 18.00. W Nowy Rok Msze św. ze sprawozdaniem duszpasterskim tak, jak w niedzielę.

3. Ks. bp Grzegorz Kaszak udzielił wszystkim diecezjanom oraz przebywającym w najbliższy piątek na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.

4. Dzisiaj po wszystkich Mszach św. będą sprzedawane stroiki świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu. Będzie można także zakupić ozdoby świąteczne, które również wykonają uczniowie, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup świątecznych produktów dla osób potrzebujących z naszej parafii. Organizatorami akcji są szkolni wolontariusze Hospicjum i Caritas wraz z opiekunami. Można także złożyć datek do puszek Hospicjum.

5. Dwie szopki, podwójne świąteczne dekoracje, stroiki – to wszystko tworzy już świąteczny nastrój w naszym kościele i w dolnej kaplicy „Betlejemce”. Panie i panowie, młodzież pod wodzą pani katechetki, górnicy i przedstawiciele innych zawodów, emeryci w sobotni poranek bardzo licznie przyszli, by przygotować świątynię na Boże Narodzenie. Bóg zapłać!

6. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in. dwa dodatki: scenariusz rodzinnej modlitwy przed wieczerzą wigilijną oraz specjalny list, w którym papież Franciszek wyjaśnia bogatą symbolikę żłóbka. Nowoczesna szata graficzna, nowi autorzy, więcej tematyki dotyczącej bieżących wydarzeń, opinie ekspertów, duchowe i praktyczne porady – tak wygląda natomiast nowy numer tygodnika „Niedziela”. Uwaga: „Niedziela” i „Gość Niedzielny” wydane zostały na dwa tygodnie, są obszerniejsze i kosztują po 10 zł.

7. Wizytę duszpasterską zwaną kolędą rozpoczniemy w najbliższy piątek i sobotę. Bardzo proszę, by zrobić wszystko, co tylko możliwe, by w dniu kolędy być obecnym w domu. Koniecznie trzeba wyjść po księdza, zwłaszcza, że dla mnie jest to pierwsza kolęda w nowej parafii i mógłbym do niektórych mieszkań nie trafić. W ramach przygotowania do kolędy na nakrytym białym obrusem stole powinny się znaleźć świece, które zapalamy, oczekując na księdza, krzyż - pasyjka, Pismo św., talerz z wodą święconą i kropidło. Dzieci i młodzież ucząca się kładą na stole również swoje zeszyty do religii. Woda święcona będzie do zabrania przy wyjściu z kościoła. Kolęda ma m.in. służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby naszej parafii, część pieniędzy służy też utrzymaniu instytucji diecezjalnych: seminarium duchownego, Kurii, Caritas itd. Wizytę kolędową będę rozpoczynał zazwyczaj około godz. 9.00. Program wizyty kolędowej na najbliższe dni:

Piątek, 27 grudnia
1. Obrońców Westerplatte 2, 4, 6, 8
2. Czołgistów 4, 4a, 4b, 10, domki

Sobota, 28 grudnia
1. Wileńska – Nowe Zawodzie, Szperaczy, Łazienna, Spadochroniarzy (domki)
2. Sawickiej, Objazdowa, Zwiadowców

Poniedziałek, 30 grudnia
1. Łukasiewicza – parzyste i nieparzyste
2. Sławkowska, Jałowcowa, Olkuska, Smrekowa, Lisowa, Skowronków, Kosmonautów

Wtorek, 31 grudnia
1. Obrońców Westerplatte 1a, 1b
2. Komandosów 2, 2a, 4a, 4b

8. W jednym z radzieckich filmów z minionej, komunistycznej epoki bohater opowiadania stwierdza z nostalgią: co to za droga, która nie prowadzi do kościoła. To trochę tak, jak w opowieści nowego kapelana jednego z księży biskupów, który wiózł biskupa do jednej z parafii. Ponieważ nie mógł trafić, zapytał nieco podchmielonego jegomościa przy drodze, gdzie jest kościół. Ten wskazał drogę, ale ksiądz biskup nie wytrzymał, by przechodnia nie upomnieć, że jak będzie tak pił, to nie trafi do Nieba. Na co ten odpowiedział: - A ty trafisz, jak nawet nie wiesz, gdzie jest kościół.

Dobrego i spokojnego tygodnia wszystkim życzę. Zaprośmy Jezusa do naszych domów i serc. Wszak co to za urodziny, gdy nie ma na nich Jubilata. Szczęść Boże!