Ogłoszenia duszpasterskie na 26 kwietnia 2020

1. Rozpoczynamy dzisiaj Tydzień Biblijny. Znajdźmy w naszych domach Pismo św. Może warto posłużyć się nim, przynajmniej w tym tygodniu, w modlitwach. W środę wspominać będziemy św. Katarzynę Sieneńską, patronkę Europy. O godz. 18.00 Msza św. z Nowenną do NMP Nieust. Pomocy. W tym tygodniu jest też I piątek miesiąca. O godz. 17.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej. W piątek rozpoczynamy także nabożeństwa majowe: w piątek i sobotę po Mszy św. o godz. 18.00; w niedzielę o 17.30. W sobotę Dzień Flagi: zachęcam do wywieszenia jej w naszych oknach. To także szczególne dni maryjne: można też wywiesić flagę biało – niebieską. Ks. bp Grzegorz Kaszak udzielił na piątek dyspensy od zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

2. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w tych dniach dbają o nasz kościół parafialny, sprzątając, przygotowując liturgię. Na tablicy ogłoszeń i na internetowej stronie parafialnej umieściliśmy numer konta parafialnego. Wszystkim wpłacającym ofiary serdeczne „Bóg zapłać”. Zwłaszcza, że dzisiaj Niedziela Serca dla Parafii. Dzięki p. Wojciechowi Mańce z pomocnikiem modernizowane jest nagłośnienie w kaplicy na cmentarzu. Stary wzmacniacz już odmawiał posłuszeństwa. Trzeba było wymienić jeden z mikrofonów i statyw. Pojawił się też elektroniczny dzwon.

3. Przypominam, że wszystkie Msze św. są sprawowane w górnym kościele. Mogą w nich uczestniczyć jednorazowo maksymalnie 73 osoby, bowiem według audytu zewnętrznej firmy z 2019 r. powierzchnia użytkowa naszego kościoła z chórem i zakrystiami to 1100 m. kw. W czasie liturgii trzeba mieć zasłonięte usta i nos. Zwolniony jest jedynie celebrans na czas trwania nabożeństwa. Zachowajmy odpowiedni dystans. W czasie Mszy św. można skorzystać z sakramentu pokuty czyli spowiedzi. Konfesjonały są dezynfekowane. W kaplicy na cmentarzu może, poza obsługą przebywać jednocześnie sześć osób, a na cmentarzu być maksymalnie 50 osób zachowujących odpowiednie odległości. W tym czasie pandemii modlitwa i korzystanie z sakramentów są szczególnie ważne, gdyż wspierają nasze siły fizyczne oraz duchowe i stanowią wielkie wołanie do Pana Boga o ratunek. Kancelaria parafialna czynna w ważnych sprawach we wtorek i czwartek o godz. 16.30. Bierzmowanie zostało przeniesione na jesień, termin zostanie ustalony po wakacjach.

4. Do nabycia są tygodniki „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. „Pismo Święte nie jest archaiczną księgą historyczną, ale jest żywym i wciąż aktualnym słowem, przez które Bóg chce nas przemieniać i uświęcać naszą codzienność. Dajmy Mu szansę...” – zachęca redaktor naczelny „Niedzieli”.

5. Niedzielny suchar: W pewnej parafii ksiądz nie dopuścił jedną z dziewczyn do sakramentu bierzmowania. Następnego dnia z pretensjami zjawiła się oczywiście nadopiekuńcza mama. Ksiądz próbował jej wyjaśnić:
- Pani córka nawet nie wie, kiedy i gdzie umarł Pan Jezus…

- A bo wie ksiądz, my w takiej dziurze mieszkamy, że nawet nie wiedzieliśmy, że chorował…

Dobrej, błogosławionej niedzieli wszystkim życzę. Szczęść Boże!