Ogłoszenia duszpasterskie na 30 maja 2021

1. Dzisiaj uroczystość Najśw. Trójcy, która kończy się okres Komunii św. wielkanocnej. Poniedziałek – święto Nawiedzenia NMP. Wtorek – wspomnienie św. Justyna, męczennika; to również Dzień Dziecka. Środa – o 18.00 Msza św. z Nowenną do MB Nieust. Pomocy. Czwartek – uroczystość Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. I piątek miesiąca: o 16.30 wystawienie Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej. Tego dnia bp Grzegorz Kaszak udziela dyspensy od zachowania postu od pokarmów mięsnych. Sobota – św. Bonifacego, biskupa i męczennika.

2. Przypominam przebieg trasy procesji Bożego Ciała 3 czerwca po Mszy św. o godz. 10.00. Wyjście z kościoła, ul. Czołgistów (I ołtarz), Komandosów, w prawo na Spadochroniarzy (II ołtarz), Obrońców Warszawy (III ołtarz), Spadochroniarzy (IV ołtarz) i powrót do kościoła ul. Obrońców Westerplatte. Na zakończenie w kościele będzie recytowana Msza św. dla osób, które nie mogły być na Eucharystii wcześniej. Oczywiście warunkiem procesji będą aktualne obostrzenia pandemiczne. Zakładamy maseczki lub zachowujemy 1,5 – metrowe odstępy. Proszę, by osoby, które czyniły to w poprzednich latach pomyślały o budowie czterech ołtarzy. Dzieci, które przyjęły w tym roku I Komunię św. i starsze zapraszam do udziału we Mszy św. o 10.00 i procesji w strojach komunijnych, a dziewczynki do sypania kwiatów. Dorosłych zachęcam do aktywnego udziału w wydarzeniu przez niesienie np. chorągwi czy baldachimu. Przez cały tydzień po Bożym Ciele oktawa tej uroczystości. W przyszłą niedzielę w jej ramach po Mszy o 11.30 procesja wokół kościoła. Na znak naszej wiary w dzień procesji wywieśmy w naszych oknach flagi i emblematy religijne. I dziękuję wszystkim, którzy w ramach przygotowania do Bożego Ciała kosili trawę, przycinali krzewy. Dziękuję również sprzątającym i dekorującym kościół.

3. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa majowe po Mszy św. o godz. 18.00 lub w niedzielę o 17.30. Od 1 czerwca nabożeństwa ku czci Serca PJ. Przy wyjściu z kościoła można sobie zabrać darmowe maseczki, które nadal obowiązują wewnątrz świątyni.

4. Są już pierwsze informacje dotyczące udziału w Pieszej Pielgrzymce Zagłębiowskiej na Jasną Górę w sierpniu. Zapisy będą tylko w czerwcu. Szczegóły są w internecie na stronie naszej parafii i na tablicy ogłoszeń.

5. Sakrament bierzmowania w naszej parafii z rąk ks. bp Grzegorza Kaszaka przyjęło tydzień temu 56 osób. Młodzież została podzielona na dwie grupy. Mszę św. dla pierwszej z nich odprawił ksiądz biskup, drugą celebrował ks. Krzysztof Bendkowski, dziekan naszego dekanatu. Do tego wydarzenia kandydatów przez wiele tygodni przygotowywał ks. Arkadiusz Witkowski. Gratuluję młodzieży dojrzałej postawy w czasie liturgii. Darem od młodzieży są nowe, ozdobne ampułki.

6. Nasza parafia przeżywała też tydzień temu swój odpust czyli święto Patronki. Była oczywiście procesja eucharystyczna wokół kościoła. Dziękuję górnikom, całej asyście liturgicznej, pani organistce i panu kościelnemu za zaangażowanie w to wydarzenie.

7. Niedzielny suchar: Małżonkowie wpadają na dworzec kolejowy, co sił biegną na peron. Niestety, za późno. Mąż odwraca się do żony i krzyczy: - Gdybyś się tak nie guzdrała, to byśmy zdążyli! / - Gdybyś mnie tak nie poganiał, to byśmy krócej czekali na następny! – odpowiada żona.

Spokojnego tygodnia życzę Parafianom i Gościom. Proszę pozdrowić nieobecnych. I niech nam Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże!