Sprawozdanie duszpasterskie za 2019 r.

Przechodzenie z jednego roku w drugi, do którego przywiązujemy tyle uwagi, którym się tak ekscytujemy, jest gestem bardzo umownym. Mierzenie czasu, układanie kalendarzy jest efektem pewnej umowy. Umówiliśmy się, że tak będziemy mierzyć czas, a tak lata. Warto dzisiaj, na przełomie Starego i Nowego Roku, kiedy pewno już jakieś plany i nadzieje snujemy na przyszłość, przypomnieć sobie, jak ważny jest czas, i jak jedyny, i jak niepowtarzalny.

Kalendarzowy Nowy Rok Kościół rozpoczyna Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. To najstarsze maryjne święto podkreśla wagę, znaczenie macierzyństwa. A istota macierzyństwa polega na dawaniu zaufania, poczucia bezpieczeństwa, stabilności. Dzisiaj sporo w nas niepewności. Chyba nigdy jeszcze tak dużo i tak często nie mówiliśmy o "kryzysie zaufania" i nie czuliśmy kryzysu zaufania. Jesteśmy niemal opleceni, jak pajęczyną, powszechnym brakiem zaufania, wszystkich do wszystkich.

Wpadamy w pułapkę, jeśli nie ufamy Bogu, ale pieniądzom, "rynkom" i swoim własnym zdolnościom. Zaufania potrzebujemy pilniej niż kiedykolwiek.

Historia

Z pełnym zaufaniem przede wszystkim Bożej Opatrzności rozpocząłem 1 lipca 2019 roku swoją posługę w parafii Najśw. Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Sosnowcu - Juliuszu. Wiem, że nasza wspólnota jest zbudowana na mocnych fundamentach. Parafia została ustanowiona 22 stycznia 1969 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Włodzimierz Surmiński. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w niewielkiej kaplicy cmentarnej parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie. Kościół, wybudowany w latach 1980-1986, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 29 października 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Do końca czerwca 2019 roku proboszczem parafii był ks. Krzysztof Płatek, któremu jestem wdzięczny za wieloletnią posługę duszpasterską. Teraz kontynuuje swoją pracę w Wojkowicach – Żychcicach. Z parafii pochodzą: nieżyjący już niestety ks. Stanisław Serwatka, pracujący w Jaworznie ks. Paweł Kuś i ks. Krzysztof Mroczek duszpasterzujący w słonecznej Italii.

Liczba mieszkańców na terenie naszej parafii to 4 992 osoby (według danych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu z 7 stycznia 2019 roku).

Wydarzenia

Od lipca przyszło mi kontynuować duszpasterstwo po moich zacnych poprzednikach. Wprowadził mnie w to dzieło ks. dziekan Krzysztof Bendkowski z Ostrów Górniczych. Kilka dni później żegnałem pielgrzymów, którzy, dzięki Akcji Katolickiej, udali się autokarem do takich miejsc, jak Grunwald, Gietrzwałd, Święta Lipka czy Giżycko.

Od samego początku mojej kapłańskiej posługi działa strona internetowa parafii pod adresem www.sosnowiec.org.pl. Założyłem też konto bankowe niezbędne dzisiaj do normalnego funkcjonowania każdej instytucji.

W lipcu tradycyjnie poświęcone zostały pojazdy z okazji wspomnienia św. Krzysztofa. Nowy Rok Szkolny dzieci rozpoczęły oczywiście od Mszy św. i poświęcenia przyborów szkolnych. Uczniowie przygotowali też inscenizację poświęconą św. Stanisławowi Kostce. W listopadzie gościem w kościele był ks. Mirosław Tosza. 25 lat temu rozpoczynał swoje kapłaństwo od wikariuszostwa właśnie na Juliuszu. Teraz prowadzi na dużą skalę dom „Betlejem” dla zagubionych na ścieżkach życia.

Oczywiście nie zabrakło Adwentowego Dnia Skupienia. 8 i 9 grudnia poprowadził go ks. Zbigniew Kasperski, proboszcz salezjańskiej parafii w Sosnowcu.

Codzienność każdej parafii to szereg akcji. Były więc rozprowadzane przez parafian opłatki na stół wigilijny, prawie 250 świec Caritas, dzieci ze szkoły proponowały nabycie świątecznych stroików, z których dochód przeznaczony został na znajdujące się tuż za granicami naszej parafii hospicjum. O tym ostatnim przypomniała też akcja sadzenia żonkili przed kościołem.

Duszpasterstwo

Od listopada zmienił się nieco układ niedzielnych Mszy świętych: pierwsza jest o godz. 8.00. Chciałbym, by więcej ludzi zrozumiało, jak ważne jest spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Według październikowego tzw. liczenia wiernych, regularnie uczestniczy w Mszy św. ok. 11 procent mieszkańców Juliusza. Oczywiście w święta jest ich znacznie więcej.

W każdą środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Raz w miesiącu połączona jest ona z tzw. Mszą św. zbiorową. Ten zwyczaj będzie kontynuowany. Są oczywiście I piątki miesiąca, nabożeństwa różańcowe w październiku, wypominki, trwa przygotowanie do I Komunii św. i do bierzmowania. Szczególnie chciałbym pogratulować dzieciom i dorosłym, którzy uczestniczyli w Roratach, poznając m.in. sylwetkę ks. kard Stefana Wyszyńskiego, który w 2020 roku zostanie, jak Bóg da, beatyfikowany. Dzieci otrzymują w każdą niedzielę obrazki nawiązujące do Ewangelii.

Naszą parafią zarządza ks. Jarosław Kwiecień, wikariuszem jest ks. Dariusz Ludera. Dziękuję wszystkim, którzy w tym pomagają. „Bóg zapłać” naszej pani organistce Teresie Bargieł, panu kościelnemu Józefowi Grapie i pani katechetce, Annie Paździor. W grę na organach kilkakrotnie włączył się też świeżo upieczony student Piotr Hyb. Z naszej parafii jest też kleryk Adam Maj z seminarium duchownego księży sercanów. Dziękuję wszystkim, którzy niemal co tydzień przychodzą bezinteresownie sprzątać nasz duży kościół i kaplicę, dekorują je kwiatami, zmieniają, piorą i prasują obrusy, przygotowali świąteczny wystój kościoła, w tym szopki. Dziękuję ministrantom, chórkowi, górnikom, Żywemu Różańcowi, Akcji Katolickiej, modlącym się w ramach Margaretek, Szkolnemu Kołu Caritas, Przyjaciołom Seminarium i wszystkim, czasami anonimowym osobom, które aktywnie włączają się w działalność naszej wspólnoty.

Remonty i modernizacje

Parafia to również remonty i modernizacje. Już w czasie wakacji mały remont przeszła kancelaria parafialna. Została pomalowana. Pojawiły się też nowe, metalowe szafy na dokumenty. Do kaplicy zakupiony został nowy statyw, jest też nowy Mszał do kościoła i drugi do kaplicy cmentarnej oraz kropidło. Przed zakrystią zmontowany został ekologiczny, drewniany trzepak ze starych choinek z szopki. Zamontowane zostały też nowe plansze z godzinami Mszy św. i kancelarii. W szopce pojawił się elektroniczny aniołek.

W Domu Parafialnym zamontowany został z kolei nowy, gazowy kocioł do ogrzewania ze sterowaniem elektronicznym, odcięty został piec na węgiel. Wymieniona została też część zużytych grzejników, generalny remont przeszła jedna z łazienek. Obiekty należące do parafii są ubezpieczone. Parafia nie ma długów.

Statystyka

Oczywiście duszpasterstwa nie do końca da się zmierzyć. Jednak warto przytoczyć kilka liczb. W 2019 roku w naszej parafii chrzest przyjęło 46 dzieci. Do I Komunii św. przystąpiło siedmioro uczniów. Bierzmowania nie było. Wygłoszone zostały zapowiedzi dla 15 par przygotowujących się do ślubu. Na ślubnym kobiercu stanęło pięć par. W ostatniej drodze towarzyszyliśmy 46 zmarłym. Kilkadziesiąt razy kapłani udawali się też z posługą do chorych.

Od 2020 roku chrzest będzie udzielany z I i III niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 10.00 oraz w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.

Plany

O ile przeszłość można jakoś podsumować, znacznie trudniej jest mówić o planach. Ktoś nawet powiedział, że Pan Bóg ma największy ubaw, słuchając ludzkich planów. Kilka wydarzeń jest jednak w naszych zamierzeniach. Wielkopostne rekolekcje poprowadzi np. od 29 marca do 1 kwietnia ks. Andrzej Cieślik, kiedyś proboszcz w Klimontowie, obecnie w największej parafii w Sosnowcu – Zagórzu. Uroczystość I Komunii św. planujemy na 17 maja, a bierzmowanie na 27 maja. Tego ostatniego sakramentu udzieli ks. bp Piotr Skucha.  24 maja będzie odpust parafialny, a 6 grudnia Msza św. w intencji górników. Adwentowy Dzień Skupienia planowany jest na 6 i 7 grudnia. Z dziećmi i chętnymi na zakończenie Białego Tygodnia po I Komunii św. chciałbym pojechać z pielgrzymką do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

Przed nami kolejne 12 miesięcy marzeń i planów, a przede wszystkim zmagania się z własnymi słabościami i grzechami. Na Nowy, 2020 Rok życzę wszystkim Drogim Parafianom umiłowania Mszy św. i zaufania naszej Patronce, Matce Bożej Wspomożenia Wiernych. Dziękując w modlitwie Panu Bogu za każdego z Was, za wszelkie dobro, które dokonało się w nas i poprzez nas dzięki Bożej Opatrzności, składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do budowania Kościoła zarówno w sensie materialnym, jak i duchowym. Szczęść Boże!

ks. Jarosław Kwiecień