Budżet Obywatelski AD. 2022

Na 102 projekty mogą zagłosować mieszkańcy Sosnowca w IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Sosnowca zgłosili w sumie 128 projektów. 102 z nich uzyskało pozytywną ocenę. – To lepszy wynik niż przed rokiem. Wówczas pod głosowanie dopuszczono 93 projekty. Głosować będzie można od 30 września do 10 października.

Strona głosowania

Okręg: Juliusz

Liczba mieszkańców: 4 498 osób (2,44% wszystkich mieszkańców miasta)
Przysługujaca kwota: 293 170,00 zł (5,22% udziału w kwocie budżetu)

Bezpieczny Pieszy - Chodnik ul. Objazdowa.
Numer projektu: XV/1, kwota: 293 170,00 zł

Projekt zakłada wykonanie chodnika dla pieszych wzdłuż ulicy Objazdowej  wraz z integracją przystanków autobusowych Juliusz I (w obu kierunkach jazdy) tak aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich jak również osoby z dziećmi w wózkach mogły z nich korzystać bez przeszkód. Teren działki z obu stron ul. Objazdowej umożliwia realizacje projektu. Planowana długość całkowita chodnika ok.300m. OCENA PROJEKTU: Projekt możliwy do realizacji konieczność wycinki drzew.

Wybieg dla psów - ul. Czołgistów.
Numer projektu: XV/4, kwota: 160 000,00 zł

Ideą wybiegu dla psów jest stworzenie miejsca, gdzie psy będą mogły przebywać bez smyczy i kagańca korzystając z pełni ze swobody.Wybieg dla psów to ogrodzony teren wyposażony w tor agility i urządzenia do psich sportów, ławki dla opiekunów i kosze na psie odchody. Projekt ten powstał w trosce o naszych czworonożnych pupili oraz czystość naszego osiedla. Zalet tego projektu jest bardzo wiele. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Psy biegające na takim wybiegu nie będą zagrażać przechodniom czy dzieciom na pobliskim placu zabaw. Wszyscy wiemy, że psy wybiegane, wybawione, to psy szczęśliwe i zdrowe, a w dodatku oznaczają mniej potencjalnych kłopotów. Miłośnicy szczekających czworonogów mogliby w tym miejscu zawierać nowe znajomości poprzez wymianę informacji i doświadczeń dotyczących ich pupili, a także aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.   OCENA PROJEKTU: Wskazana lokalizacja charakteryzuje się dużym zagęszczeniem drzew i samosiejek oraz sieciami przesyłowymi.

Remont chodników przy ul. Komandosów na osiedlu Juliusz.
Numer projektu: XV/2, kwota: 293 170,00 zł

Wykonanie nowej nawierzchni chodników po obu stronach ulicy z kostki betonowej wraz z wymianą obrzeży chodnikowych.

''Dzieje się".
Numer projektu: XV/3, kwota: 110 000,00 zł

Projekt skierowany jest głównie do mieszkańców Dzielnicy Juliusz w  wieku 50+ ale z niektórych zajęć korzystać będą mogli również pozostali mieszkańcy Dzielnicy. Jest to projekt aktywizujący osoby starsze i integrujący mieszkańców różnych grup wiekowych.

Zakup nowości wydawniczych dla MBP Filia nr 18.
Numer projektu: XV/5, kwota: 23 170,00 zł

Biblioteka co roku stara się kupować jak najwięcej książek, ale ich ilość w stosunku do potrzeb czytelniczych mieszkańców jest nie wystarczająca. Środki finansowe jakimi dysponują biblioteki, nie pozwalają systematycznie uzupełniać księgozbiór w nowości wydawnicze. W związku z czym, ogromną pomocą i wsparciem byłby dodatkowy zakup, pokryty ze środków w ramach budżetu obywatelskiego. Zakup ten wzbogaci i uatrakcyjni ofertę biblioteki, pozwoli przez to mieszkańców na skorzystanie z większej liczby nowości.   OCENA PROJEKTU: Aktualnie ze zbiorów tej filii korzystają mieszkańcy dwóch dzielnic Juliusza i Porąbki. Realizacja projektu ma bardzo istotne znaczenie ze względów społecznych.