W najnowszym „Gościu Niedzielnym” między innymi:
Moc kultury [Jacek Dziedzina]
Bez promocji kultury narodowej nawet najlepiej uzbrojone państwa nie miałyby wiele do powiedzenia na globalnej arenie. Wszystkie światowe potęgi rozumieją, że kultura stanowi „miękką siłę” (soft power). Jacek Dziedzina wyjaśnia, jakie jest znaczenie kultury w budowaniu własnej pozycji międzynarodowej. Z Magdaleną Gawin, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozmawia o tym, czy Polska ma powód do kompleksów, by swoją historię i kulturę opowiadać światu.
Czy krew Jezusa Chrystusa została wylana „za wszystkich”, czy „za wielu”? [Franciszek Kucharczak]
W ostatnim czasie pojawiły się w niektórych środowiskach katolików ostrzeżenia, że w Kościele trwa zamach na samo serce liturgii. Miałby on polegać na jakoby bezprawnej zamianie słów konsekracji odnoszących się do Krwi Pańskiej, „która za was i za wielu będzie wylana” na „za wszystkich”. Franciszek Kucharczak analizuje, czy zarzuty są słuszne.
Parafia Bosko aktywna [Szymon Babuchowski]
Parafia w Skawie jest wręcz namacalnym dowodem na to, że tam, gdzie przykościelne pomieszczenia są otwarte na co dzień, istnieje też duża szansa na zbudowanie wspólnoty zjednoczonej wokół ołtarza. Została doceniona w konkursie Aktywna Parafia, organizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną. Szymon Babuchowski sprawdza, jaki jest przepis na sukces parafialnego duszpasterstwa.
Tylko koni żal? [Magdalena Dobrzyniak]
Zarośnięte chaszczami, zapomniane i rozsypujące się mogiły to na dawnych Kresach, Wołyniu i Podolu najczęściej jedyne pamiątki dawnej świetności, bogactwa i fantazji polskich magnatów, dzięki którym w Polsce rozpoczęły się dwa wieki temu dzieje hodowli arabów. Magdalena Dobrzyniak pisze o wyprawie na Kresy, której celem były zapomniane mogiły polskich szlachciców, pierwszych hodowców koni czystej krwi arabskiej.