- Zostały niesione limity osób w budynkach kultu. Wynika to z zapisu § 15. ust. 8 Rozporządzenia:
„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.
- Wszyscy uczestnicy liturgii sprawowanej w kościele lub kaplicy, za wyjątkiem „sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania” (por. § 18. ust. 3. p. 8 Rozporządzenia) mają obowiązek zakrywania twarzy.
Sakrament pokuty i pojednania:
- Zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.
Pierwsza Komunia Święta:
W związku nowym Rozporządzeniem, księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych mogą wyznaczyć nowe daty uroczystości.
Zgromadzenia religijne poza kościołami (budynkami kultu):
- Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Należy jednak stosować się do obowiązujących zasad wynikających z Rozporządzenia, w tym normę, że w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób. Wynika to z zapisu zawartego w § 15. ust. 1 Rozporządzenia:
„Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób.
Uczestnicy zgromadzenia, o którym mowa w ust. 1, obowiązani są do zhowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, zgodnie z przepisami § 18 ust. 1”.
- Księża (kapłani odpowiedzialni za organizowanie zgromadzenia religijnego) zobowiązani są do poinformowania uczestników zgromadzenia o obowiązujących w czasie zgromadzenia zasadach: zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa. Wynika to z zapisu zawartego w § 15. ust. 5:
"Organizator zgromadzenia obowiązany jest poinformować uczestników zgromadzenia o zasadach udziału w zgromadzeniu, wynikających z ust. 1 i 2 oraz o treści opinii, o której mowa w ust".
- Procesję Bożego Ciała organizujemy wokół kościoła z czterema ołtarzami i błogosławieństwami. Dlatego tam gdzie to jest możliwe budujemy tradycyjne cztery ołtarze.
- Roztropnym będzie, by w Boże Ciało procesja wokół kościoła organizowana była po każdej czy też po kilku mszach świętych.
- Tam gdzie nie jest możliwym zorganizować procesję wokół kościoła, albo istnieje realna obawa naruszenia prawa o uczestniczeniu 150 osób w zgromadzeniu poza budynkami kultu, można ją zorganizować wewnątrz świątyni.