Jeszcze krótko o Bożym Ciele

Boże Ciało to niezwykle ważne święto. Co roku jego data jest inna, ale nie zmienia się fakt, że uroczystość zawsze wypada w ten sam dzień tygodnia. 

Boże Ciało to tak naprawdę Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Polsce Boże Ciało wprowadzono po raz pierwszy w 1320 roku przez biskupa Nankiera w diecezji krakowskiej. Na koniec XIV wieku było ono obchodzone już w całym kraju.

Aby uczcić ten dzień organizowane są bardzo uroczyste procesje. W ich czasie kapłan niesie pod baldachimem Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, a za nim podążają wierni. Procesja udaje się do czterech ołtarzy, przy których czytana lub śpiewana jest Ewangelia oraz udziela się wiernym błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem.

Boże Ciało to święto ruchome. To kiedy wypadnie data uroczystości jest uzależnione od terminu Świąt Wielkanocnych. Wynika to z faktu, że odbywa się ono zawsze 60 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. W efekcie Boże Ciało obchodzone jest w pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Świętej.

Obchodzenie Bożego Ciała zawsze w czwartek ma być nawiązaniem do Wielkiego Czwartku. To właśnie tego szczególnego dnia, podczas Ostatniej Wieczerzy pierwszy raz doszło do przemiany chleba w Ciało i wina w Krew. Ten termin został przyjęty też ze względu na to, że Chrystus tak nakazał obchodzić uroczystość w objawieniu Julianny z Mont Cornillon.

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wolne mają także uczniowie. Ten fakt wynika z Ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy.