30 września - Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka (30 września) Chłopakom dużym i małym składamy najlepsze życzenia. Niech św. Józef ma Was w swojej opiece, wypraszając wszelkie potrzebne łaski.

Dzień Kobiet obchodzony jest w Polsce bardzo uroczyście i niemożliwe, by jakikolwiek mężczyzna był w stanie go przegapić. Przedstawiciele brzydszej płci nie powinni jednak być zazdrośni, bowiem jeśli zajrzymy w kalendarz świąt nietypowych, to znajdziemy tam przynajmniej trzy okazje dedykowane właśnie im. Jedną z nich jest Dzień Chłopaka, przypadający 30 września.

Warto uporządkować informacje na temat tych męskich świąt. 19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (International Men’s Day), zapoczątkowany w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Wydarzenie ma na celu promowanie wartości jakie mężczyźni wnoszą do społeczeństwa, pokazywanie pozytywnych wzorców oraz zapobieganie różnym problemom, z jakim muszą się oni mierzyć. Data nawiązuje do urodzin ojca jednego z pomysłodawców święta (Jerome Teelucksingh) oraz meczu piłkarskiego Trynidadu & Tobago z USA w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w 1990 roku. 19 listopada 1989 roku Trynidad przegrał 0-1, jednak to wydarzenie zjednoczyło cały naród, a samo spotkanie w stolicy Port of Spain oglądało 35 tysięcy widzów.

Święto zyskało popularność na całym świecie, również w Polsce. W naszym kraju mamy jednak dodatkowo „swój” Dzień Mężczyzn, który przypada 10 marca. Tutaj data obchodów związana jest ze świętem katolickim, bowiem w tym dniu przypada w polskim Kościele katolickim wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Nie brakuje jednak humorystycznych głosów, że 10 marca urodził się Chuck Norris – więcej nie trzeba nic dodawać. Ostatnia teoria tłumacząca datę obchodów nawiązuje do Dnia Kobiet, jej autorami są jednak zazdrośnicy, którzy uważają, że panowie powinni mieć swoje święto w podobnym terminie. Niektóre źródła podają również, że Dzień Mężczyzn przypada jeszcze 3 listopada, trudno jednak zweryfikować z jakiego powodu.

I tak dochodzimy do Dnia Chłopaka, świętowanego w ostatni dzień września. Na początek warto przytoczyć znaczenie wyrazu „chłopak”, „chłopiec”. Według słownika języka polskiego jest to: dziecko płci męskiej; młodzieniec; młody mężczyzna będący sympatią dziewczyny; młody pracownik wykonujący pomocnicze prace (dawniej). Zgodnie z definicją Dzień Chłopaka skierowany jest do określonej grupy przedstawicieli brzydszej płci. Na szczęście, wyraz ten w dzisiejszych czasach często miewa inne zabarwienie – chłopakiem lub też dziewczyną nazywa się również starszych ludzi. To efekt zmian kulturowych i sposobu myślenia, życia w świecie, który promuje kult młodości. Dziś dziadek nie musi oznaczać człowieka siedzącego w bujanym fotelu, ale gościa ubranego młodzieżowo, ze smartfonem w ręku, wysportowanego i ze świeżym spojrzeniem na świat.

Tak więc, trzeba przedstawić sprawę jasno – 30 wrześnie to święto wszystkich chłopaków! Dużych i małych. Niektóre panie twierdzą bowiem, że 10 marca świętują dorośli mężczyźni, natomiast 30 września nastolatkowie czy dzieci. Nic bardziej mylnego - każdy dojrzały pan wciąż ma coś w sobie z młodzieńca, choćby energię i zwariowane pomysły. Dla wielu kobiet ich mąż, to nadal ich „chłopak", jak z młodzieńczych lat. I niech tak zostanie!