W trzecią niedzielę września Kościół w Polsce obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku przypada on 15 września. Jest to okazja, aby w sposób szczególny polecać w modlitwach wszystkich dziennikarzy i media.
„Z serca wypływają właściwe słowa, aby rozproszyć cienie świata zamkniętego i podzielonego i budować cywilizację lepszą niż ta, którą otrzymaliśmy. Tego wysiłku oczekuje się od każdego z nas, jednak w szczególności odwołuje się do poczucia odpowiedzialności osób pracujących w dziedzinie komunikacji, aby wykonywali swój zawód jako misję – napisał papież Franciszek w orędziu na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego hasłem są słowa: Mówić z sercem. „Prawdziwie w miłości” (Ef 4, 15). Ojciec Święty przypomniał również sylwetkę św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy katolickich i dziennikarzy, którego słowa „Jesteśmy tym, co przekazujemy” znakomicie oddają cele i zadania dzisiejszego dziennikarstwa i mediów.
Ze środowiskiem dziennikarskim przez wiele lat swojej posługi, jako przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, związany był abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wielokrotnie podkreślał, że nie ma różnicy między dziennikarzem katolickim a świeckim, zwłaszcza jeżeli chodzi o zadania i misję:
– To jest odpowiedzialność oczywiście przed Bogiem i tutaj można powiedzieć stawiając pytanie czy ktoś wierzy w Boga? Czyli dziennikarz katolicki wierzy, a dziennikarz świecki nie. Nie, to nie tak. Jesteśmy z tego samego źródła i dlatego tutaj moje spojrzenie jest właśnie na każdego człowieka. Bo ja mogę podejść do redaktora tego czy innego i zapytać się o imię, o pochodzenie, a dopiero później zapytam o redakcję. Bo rozumiem że każda redakcja może mieć swoje jakieś priorytety, nawet osobowe, i przesłania, które są związane z określonym zadaniem czy odczytywaniem naszej rzeczywistości.
– Misja dziennikarzy i mediów to zespół działań, które powinny być nakierowane ku dobru wspólnemu, a nie partykularnemu. Zadania te znacznie wykraczają poza samo tylko dostarczanie informacji – napisał bp Rafał Markowski, obecny przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Dzień Środków Społecznego Przekazu 2023. Przypomniał też, co jest fundamentem mediów katolickich:
– Tak jak w misji Kościoła media pełnią swoją rolę i należy je cenić, ale też nie należy ich przeceniać. Mówiąc inaczej, media katolickie pełnią swoją misję, pełnią swoje zadanie, włączają się w dzieło ewangelizacji wtedy, kiedy są osadzone w prawdziwym życiu wewnętrznym, kiedy są omodlone i oparte o łaskę Bożą i Słowo Boże. I dlatego trzeba te media omadlać, bo jeżeli mają być skuteczne, jeżeli mają rzeczywiście przemawiać do świata, to tylko i wyłącznie mocą Słowa Bożego, żebyśmy nie uwierzyli, że to wszystko zależy od nas. Dlatego ten dzień modlitw ma być przypomnieniem nam od czego się zaczyna, co jest fundamentem mediów katolickich – przede wszystkim łaska Boża, Ewangelia i życie sakramentalne.
– Niech nasza komunikacja przyczynia się do budowania wzajemnego porozumienia – mówił do dziennikarzy i pracowników mediów rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Odwołując się do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę na styl, jaki powinien charakteryzować komunikację medialną:
– W komunikacji medialnej istotnie brakuje języka miłości, który nie potępia i z góry nie ocenia. W przestrzeni medialnej potrzeba nam dzisiaj szczególnie przekazu, który nie osądza, ale próbuje zrozumieć osobiste racje i motywacje każdego człowieka. Taki język jest w stanie bardziej poruszyć serca niż ten, który jest pełen agresji, zarzutów i potępienia. Niech nasza komunikacja w mediach będzie jednoznaczna, oparta na wartościach, przeniknięta łagodnością i wyrozumiałością, aby w ten sposób przyczyniać się do budowania wzajemnego porozumienia. Jest to jedna z dróg, na której możemy krzewić przez media kulturę pokoju w różnych dziedzinach życia społecznego. A tego bardzo nam dzisiaj potrzeba.
W orędziu Papieża Franciszka możemy przeczytać: „Jako chrześcijanie wiemy, że to właśnie dzięki nawróceniu serca decyduje się los pokoju, bowiem wirus wojny pochodzi z wnętrza ludzkiego serca. Z serca wypływają właściwe słowa, aby rozproszyć cienie świata zamkniętego i podzielonego i budować cywilizację lepszą niż ta, którą otrzymaliśmy. Tego wysiłku oczekuje się od każdego z nas, jednak w szczególności odwołuje się do poczucia odpowiedzialności osób pracujących w dziedzinie komunikacji, aby wykonywali swój zawód jako misję.
Oby Pan Jezus, czyste Słowo, płynące z serca Ojca, pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną.
Oby Pan Jezus, Słowo, które stało się ciałem, pomógł nam wsłuchiwać się w bicie serc, abyśmy odkryli, że jesteśmy braćmi i siostrami, i rozładowali dzielącą nas wrogość.
Oby Pan Jezus, Słowo prawdy i miłości, pomógł nam mówić prawdę w miłości, abyśmy się czuli stróżami jedni drugich”.
Polecajmy Panu Bogu w swoich modlitwach wszystkich dziennikarzy i pracowników mediów, aby byli, jak mówił abp Wacław Depo „głosicielami Prawdy”.